Ciklus 2 spletnih seminarjev
1 in 8. marec 2023 ob 13.30–15.00
Rok za prijavo: 27. februar 2023
Mojstrski tečaj je namenjen absolventom Webinarja za moderatorje bralnih klubov in vsem aktivnim moderatorjem, ki bi radi poglobili svoje znanje o skupinski dinamiki, ustvarjalnem branju in kulturi pogovora o knjigah ter se izurili v pisanju (strokovnih) člankov. Vsako leto obravnavamo drugo učno gradivo.
Izobraževanje je brezplačno. Naše delo lahko podprete s prostovoljnim prispevkom.
Postani mojster spodbujanja bralcev k ustvarjalnemu branju!
Prednost resne literature je, da omogoča večji bralski vložek, kar blagodejno vpliva na razvoj človekovih spoznavnih in ustvarjalnih zmožnosti. Med branjem in skupinskim pogovorom o knjigi pa razvijamo tudi empatijo, ki je nepogrešljiva za harmoničen odnos z drugimi in do vsega sveta.
Vloga moderatorja bralnega kluba je »usmerjanje prometa« med bralskim pogovorom, zato je pomembno, da se ves čas mojstrimo: izmenjujmo si izkušnje z drugimi moderatorji, urimo se v samorefleksiji in razvijajmo svojo zmožnost razmišljanja in pisanja o bralnih klubih!
Mojstrski webinar se izvaja enkrat letno. Vsako leto razpravljamo o drugem študijskem gradivu, zato se lahko na mojstrski tečaj vračate. Udeleženci po uspešno opravljenem tečaju (tj. potem ko sodelujejo pri sproščeni seminarski razpravi in oddajo nalogo) pridobijo potrdilo o opravljenem izobraževanju.
Spletni seminar izvajajo literarni komparativist in ustvarjalec dr. Iztok Osojnik, književna prevajalka in urednica Tatjana Jamnik, dolgoletna vodja Knjižnice Ivančna Gorica Ksenija Medved ter literarna komparativistka in dramaturginja Nuša Komplet Peperko.
Obvezne izkušnje z moderiranjem pogovora v bralni skupini. Število udeležencev je omejeno.
Teoretični del
1. Ustvarjalno branje
- Opazovanje in doživljanje
- Pozorno in poglobljeno branje
- Kritično mišljenje in samorefleksija
2. Dinamika v bralni skupini
- Konstruktivna komunikacija med enakovrednimi sogovorci
- Resonanca oz. odzvanjanje branja in pogovora o knjigi
3. Država bralcev
- Vpliv bralnih klubov na družino, lokalno skupnost in družbo
- Vpliv digitalizacije na branje
- Primeri dobre prakse
4. O pisanju (strokovnih) člankov
Praktični del: Pisanje (strokovnega) članka
Vsak udeleženec samostojno napiše članek za lokalni časopis/glasilo, Facebook, spletne strani ipd. o pomenu branja in pogovora o knjigi v družini, šoli, knjižnici, podjetjih ali drugod v zasebnem in javnem prostoru, in sicer tako, da ljudi navdušuje za branje resne literature in pogovor o knjigah.
Udeleženci, ki si želijo večjega izziva, lahko napišejo strokovni članek o problematiki bralnih skupin, vloge bralnih skupin v družbi, vplivu digitalizacije na branje ipd. za objavo v strokovni reviji.
E-prijava in termin
Termin izvedbe
- sreda, 1. marca 2023, ob 13.30–15.00
- sreda, 8. marca 2023, ob 13.30–15.00
- Rok za prijavo: 27. februar 2023
E-prijava
Prijavite se lahko tako, da izpolnite e-prijavnico.
Po prijavi po e-pošti prejmete potrditev prijave in praktične napotke. Učno gradivo in napotke za pripravo na webinar vam pošljemo v tednu pred pričetkom webinarja. Po oddaji naloge prejmete potrdilo o opravljenem izobraževanju.
Kotizacija
- Izobraževanja se lahko udeležite brezplačno.
- Če bi radi podprli naše delo, nam lahko namenite poljuben prostovoljni prispevek v obliki nakupa knjig založbe KUD Police Dubove.
Za morebitni prostovoljni prispevek oz. nakup knjig izdamo račun.
Dodatne informacije
Tatjana Jamnik | drustvo {afna} policadubova.org | www.policadubova.org | www.samozalozba.si
Organizator: Kulturno-umetniško društvo Police Dubove v sodelovanju s portalom Dobreknjige.si in Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti
Medijski sponzorji: revija Bukla, revija Razpotja, revija Mentor in časnik Kmečki glas
Seminar je vzniknil v okviru projekta Migracije v resničnosti (2019–2021), ki ga je sofinanciral program Evropske unije Ustvarjalna Evropa.